Peter Fjelstrups Vej 12
3250 Gilleleje
70258268
Filtrer visningen:

mandag 22. oktober

Shoplifters


15:00

Hjertelandet


17:00

Vildheks


17:30

BlacKkKlansman


19:00

Bad Times At The El Royale


20:00

    mandag 22. oktober

    2t 01min

    Afventer

    Shoplifters

    15:00
    Store sal
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Osamu og hans familie er økonomisk trængt og må ty til butikstyverier for at overleve. En dag efter et tyveri møder Osamu og hans søn en lille pige i den bidende kulde.

    Osamus kone tøver først med at sige ja til at tage hende ind i familien, men hun går med til at tage sig af pigen, efter at have hørt om hendes trængsler.

    Familien synes at leve lykkeligt sammen, indtil en uforudset hændelse afslører skjulte hemmeligheder og tester de bånd, der forener dem …

    Biografpremiere: Torsdag 11. oktober
    Instruktion: Hirokazu Koreeda
    Skuespillere: Lily Franky, Kirin Kiki, Sôsuke Ikematsu
    Spilletid: 02:01
    Censur: Afventer

    1t 30min

    Ikke vurderet

    Hjertelandet

    17:00
    D - Lille sal
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    D
    I det vindblæste Nordjylland bor Sommai, en tidligere sexarbejder fra Pattaya. Hun kom til Thy for 25 år siden for at gifte sig med Niels, og lige siden har hun hjulpet kvinder fra sin landsby i Thailand til ægteskab med danske mænd. Nu gælder det niecen, Kae. Sommai og Niels sætter en kontaktannonce i avisen, og inden længe melder en bejler sig. Imens i Thailand forsøger en anden ung kvinde, Saeng, at finde en dansk mand, men Sommai kan ikke hjælpe hende, og hun må i stedet forsørge sin søn via sexbarerne i Pattaya. 10 år senere møder vi dem alle igen og ser de konsekvenser deres livsvalg har haft for dem selv, deres børn og de to små samfund på hver sin side af kloden. Intimt og nærværende væves skæbner og drømme sammen til en eksistentiel livsrejse.
    Biografpremiere: Torsdag 20. september
    Instruktion: Janus Metz, Sine Plambech
    Skuespillere:
    Spilletid: 01:30
    Censur: Ikke vurderet

    1t 40min

    Anbefalet over 7 år

    Vildheks

    17:30
    Store sal
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    12-årige Clara er en helt almindelig pige, der bor i byen, går i skole og hænger ud med sin bedste ven Oscar.

    En dag bliver Clara angrebet af en stor sort kat, og med ét forandres hendes almindelige liv for altid.

    Clara er en Vildheks, og den sort kat er i virkeligheden hendes beskytter, nu venter der Clara et vildt eventyr.
    Biografpremiere: Torsdag 11. oktober
    Instruktion: Kaspar Munk
    Skuespillere: Gerda Lie Kaas, Sonja Richter, Signe Egholm Olsen
    Spilletid: 01:40
    Censur: Frarådes for børn under 7 år

    2t 15min

    Tilladt over 15 år

    BlacKkKlansman

    19:00
    Lille sal
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Et tilfældigt nedslag på en avisannonce bringer Ron i kontakt med en racistiske organisation, intensiv korrespondance følger.

    Over tid får Ron endog etableret et nært forhold til klanens Grand Wizard, David Duke.

    Ron og kollegaen Flip Zimmerman, lykkes med i slutningen af 70’erne at infiltrere den racistiske organisation.
    Biografpremiere: Torsdag 20. september
    Instruktion: Spike Lee
    Skuespillere: John David Washington, Adam Driver, Robert John Burke, Alec Baldwin
    Spilletid: 02:15
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    2t 21min

    Ikke vurderet

    Bad Times At The El Royale

    20:00
    Store sal
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Syv fremmede, hver med en hemmelighed at begrave, får deres skæbner flettet sammen ved Lake Tahoe's El Royale.

    Et rundown hotel med en mørk fortid, hvor intet er som det ser ud til. En mand skydes og skeletterne vælter ud af skabet.

    I løbet af en skæbnesvangre nat vil alle have et sidste skud ved indløsning... før alt går ad helvede til.
    Biografpremiere: Torsdag 18. oktober
    Instruktion: Drew Goddard
    Skuespillere: Chris Hemsworth, Jeff Bridges, Jon Hamm, Dakota Johnson, Nick Offerman
    Spilletid: 02:21
    Censur: Ikke vurderet

    tirsdag 23. oktober

    Shoplifters


    S

    Vildheks


    Bad Times At The El Royale


    OPERAKINO 2018: Aida (Madrid)


    O

      onsdag 24. oktober

      BlacKkKlansman


      Shoplifters


      Vildheks


      Bad Times At The El Royale


      Cliff Richard 60 års jubilæums tour


      A

        torsdag 25. oktober

        BlacKkKlansman


        Colette


        Vildheks


        Bad Times At The El Royale


          fredag 26. oktober

          BlacKkKlansman


          Colette


          Vildheks


          Bad Times At The El Royale


            lørdag 27. oktober

            De utrolige 2 - DK tale 2D


            B

            Shoplifters


            Jakob og Peter Plys - DK tale


            B

            Hjertelandet


            D

            Lykke-Per


            Colette


            BlacKkKlansman


            Bad Times At The El Royale


              søndag 28. oktober

              De utrolige 2 - DK tale 2D


              B

              Colette


              Jakob og Peter Plys - DK tale


              B

              Hjertelandet


              D

              Cliff Richard 60 års jubilæums tour


              A

              BlacKkKlansman


              Bad Times At The El Royale


                mandag 29. oktober

                Hjertelandet


                D

                Bad Times At The El Royale


                  tirsdag 30. oktober

                  Colette


                  S

                  Bad Times At The El Royale


                  BlacKkKlansman


                    onsdag 31. oktober

                    Colette


                    Shoplifters


                    BlacKkKlansman


                    Lykke-Per


                    Hell Fest


                      torsdag 1. november

                      BlacKkKlansman


                      Colette


                      Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                      Lykke-Per


                      Bohemian Rhapsody


                        fredag 2. november

                        Colette


                        B

                        Bohemian Rhapsody


                        Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                        Fredagsrock: Nora Dalum & FooN


                        A

                          lørdag 3. november

                          Smallfoot - DK tale


                          B

                          Shoplifters


                          De utrolige 2 - DK tale 2D


                          B

                          Te med damerne


                          D

                          Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                          Bad Times At The El Royale


                          BlacKkKlansman


                          Colette


                          Bohemian Rhapsody


                            søndag 4. november

                            Smallfoot - DK tale


                            B

                            Colette


                            De utrolige 2 - DK tale 2D


                            B

                            Te med damerne


                            D

                            Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                            BlacKkKlansman


                            Bohemian Rhapsody


                              mandag 5. november

                              Colette


                              Te med damerne


                              D

                              Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                              Shoplifters


                              Bohemian Rhapsody


                                tirsdag 6. november

                                BlacKkKlansman


                                S

                                Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                                Bohemian Rhapsody


                                  onsdag 7. november

                                  Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                                  Shoplifters


                                  Colette


                                  Bohemian Rhapsody


                                    torsdag 8. november

                                    Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                                    Colette


                                    Julemandens Datter


                                    B

                                    Bohemian Rhapsody


                                    Den Tid på Året


                                      fredag 9. november

                                      Den Tid på Året


                                      Julemandens Datter


                                      B

                                      Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                                      Bohemian Rhapsody


                                        lørdag 10. november

                                        De utrolige 2 - DK tale 2D


                                        B

                                        Shoplifters


                                        Julemandens Datter


                                        B

                                        Te med damerne


                                        D

                                        Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                                        Colette


                                        Bohemian Rhapsody


                                        Den Tid på Året


                                          søndag 11. november

                                          De utrolige 2 - DK tale 2D


                                          B

                                          Shoplifters


                                          Julemandens Datter


                                          B

                                          Søndagsfortælling - Skumringsfortællinger


                                          A

                                          Te med damerne


                                          D

                                          Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                                          Bohemian Rhapsody


                                          Den Tid på Året


                                            mandag 12. november

                                            Den Tid på Året


                                            Te med damerne


                                            D

                                            Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                                            Bohemian Rhapsody


                                              tirsdag 13. november

                                              Bohemian Rhapsody


                                              S

                                              Julemandens Datter


                                              B

                                              Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                                              Den Tid på Året


                                                onsdag 14. november

                                                Journal 64


                                                Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                                                Julemandens Datter


                                                B

                                                Den Tid på Året


                                                OPERAKINO 2018: Den Glade Enke (Dresden)


                                                O

                                                  torsdag 15. november

                                                  Julemandens Datter


                                                  B

                                                  Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                                                  Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                                                  Den Tid på Året


                                                  I Krig og Kærlighed


                                                    fredag 16. november

                                                    Den Tid på Året


                                                    B

                                                    I Krig og Kærlighed


                                                    Julemandens Datter


                                                    B

                                                    Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                                                      lørdag 17. november

                                                      De utrolige 2 - DK tale 2D


                                                      B

                                                      Journal 64


                                                      Julemandens Datter


                                                      B

                                                      Te med damerne


                                                      D

                                                      Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                                                      Shoplifters


                                                      Den Tid på Året


                                                      Paul Banks


                                                      A

                                                      I Krig og Kærlighed


                                                        søndag 18. november

                                                        De utrolige 2 - DK tale 2D


                                                        B

                                                        Journal 64


                                                        Julemandens Datter


                                                        B

                                                        Te med damerne


                                                        D

                                                        Den Tid på Året


                                                        Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                                                        I Krig og Kærlighed


                                                          mandag 19. november

                                                          Den Tid på Året


                                                          Te med damerne


                                                          D

                                                          I Krig og Kærlighed


                                                          Jorden rundt med Havana - en aften med Emil Erichsen


                                                          A

                                                            tirsdag 20. november

                                                            I Krig og Kærlighed


                                                            S

                                                            Julemandens Datter


                                                            B

                                                            Den Tid på Året


                                                            Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                                                              onsdag 21. november

                                                              Den Tid på Året


                                                              OPERAKINO 2018: NUREYEV - DOKUMENTARFILM


                                                              D

                                                              Julemandens Datter


                                                              B

                                                              Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                                                              I Krig og Kærlighed


                                                                torsdag 22. november

                                                                Julemandens Datter


                                                                B

                                                                OPERAKINO 2018: NUREYEV - DOKUMENTARFILM


                                                                D

                                                                Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                                                                I Krig og Kærlighed


                                                                Life Itself


                                                                  fredag 23. november

                                                                  Life Itself


                                                                  OPERAKINO 2018: NUREYEV - DOKUMENTARFILM


                                                                  D

                                                                  Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                                                                  I Krig og Kærlighed


                                                                    lørdag 24. november

                                                                    Smallfoot - DK tale


                                                                    B

                                                                    Julemandens Datter


                                                                    B

                                                                    Te med damerne


                                                                    D

                                                                    Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                                                                    Den Tid på Året


                                                                    I Krig og Kærlighed


                                                                    Life Itself


                                                                      søndag 25. november

                                                                      I Krig og Kærlighed


                                                                      Te med damerne


                                                                      D

                                                                      Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                                                                      OPERAKINO 2018: NUREYEV - DOKUMENTARFILM


                                                                      B

                                                                      Life Itself


                                                                      Den Tid på Året


                                                                        mandag 26. november

                                                                        Journal 64


                                                                        Te med damerne


                                                                        D

                                                                        Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                                                                        I Krig og Kærlighed


                                                                        Life Itself


                                                                          tirsdag 27. november

                                                                          Life Itself


                                                                          S

                                                                          I Krig og Kærlighed


                                                                          Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                                                                          Journal 64


                                                                            onsdag 28. november

                                                                            I Krig og Kærlighed


                                                                            Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                                                                            Journal 64


                                                                            Life Itself


                                                                              torsdag 29. november

                                                                              Life Itself


                                                                                fredag 30. november

                                                                                Journal 64


                                                                                Life Itself


                                                                                  lørdag 1. december

                                                                                  Life Itself


                                                                                  Journal 64


                                                                                    søndag 2. december

                                                                                    Life Itself


                                                                                    OPERAKINO 2018: Nøddeknækkeren (Zürich)


                                                                                    B

                                                                                      mandag 3. december

                                                                                      Life Itself


                                                                                        tirsdag 4. december

                                                                                        Takt og Tone til Tiden - foredrag ved Jytte Hilden


                                                                                        A

                                                                                        Life Itself


                                                                                          torsdag 6. december

                                                                                          A Star Is Born


                                                                                            fredag 7. december

                                                                                            A Star Is Born


                                                                                              lørdag 8. december

                                                                                              Smallfoot - DK tale


                                                                                              B

                                                                                              A Star Is Born


                                                                                                søndag 9. december

                                                                                                Søndags- og julefortælling


                                                                                                A

                                                                                                  mandag 10. december

                                                                                                  A Star Is Born


                                                                                                    tirsdag 11. december

                                                                                                    A Star Is Born


                                                                                                      onsdag 12. december

                                                                                                      A Star Is Born


                                                                                                        tirsdag 18. december

                                                                                                        OPERAKINO 2018: Italienerinden I Algier - LIVE (Barcelona)


                                                                                                        O

                                                                                                          tirsdag 25. december

                                                                                                          Ternet Ninja


                                                                                                          B

                                                                                                            onsdag 26. december

                                                                                                            Ternet Ninja


                                                                                                            B

                                                                                                              torsdag 27. december

                                                                                                              Ternet Ninja


                                                                                                              B

                                                                                                                fredag 28. december

                                                                                                                Ternet Ninja


                                                                                                                B

                                                                                                                  lørdag 29. december

                                                                                                                  Ternet Ninja


                                                                                                                  B

                                                                                                                    søndag 30. december

                                                                                                                    Ternet Ninja


                                                                                                                    B

                                                                                                                      tirsdag 1. januar

                                                                                                                      Ternet Ninja


                                                                                                                      B

                                                                                                                        onsdag 2. januar

                                                                                                                        Ternet Ninja


                                                                                                                        B

                                                                                                                          torsdag 3. januar

                                                                                                                          Ternet Ninja


                                                                                                                          B

                                                                                                                            fredag 4. januar

                                                                                                                            Ternet Ninja


                                                                                                                            B

                                                                                                                              lørdag 5. januar

                                                                                                                              Ternet Ninja


                                                                                                                              B

                                                                                                                              OPERAKINO 2019: ANDRE RIEU NYTÅRSKONCERT 2019 FRA SYDNEY


                                                                                                                              A

                                                                                                                                søndag 6. januar

                                                                                                                                Ternet Ninja


                                                                                                                                B

                                                                                                                                OPERAKINO 2019: ANDRE RIEU NYTÅRSKONCERT 2019 FRA SYDNEY


                                                                                                                                A

                                                                                                                                  mandag 7. januar

                                                                                                                                  Ternet Ninja


                                                                                                                                  B

                                                                                                                                    tirsdag 8. januar

                                                                                                                                    Ternet Ninja


                                                                                                                                    B

                                                                                                                                      onsdag 9. januar

                                                                                                                                      Ternet Ninja


                                                                                                                                      B